Arama Motoru Optimizasyonu

SEO, web sitenizin arama motorları tarafından daha kolay görünebilmesi ve arama motorlarında yapılan anahtar kelime aramalarında üst sıralarda çıkmanızı sağlayan işlemlerin tümüne verilen isim.
Karar alma alışkanlıkları için arama motorları ne kadar önemliyse, aramalarda üst sıralarda çıkmak, markalar için o kadar öneme sahip. Sadece web sitenizin olması artık yeterli değil, sitenizin SEO uygulamalarına hazır hale gelmesi için bizimle hemen iletişime geçin.

Site Analizi

Web sitenizin Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesi, daha fazla ziyaretçi çekebilmesi ve marka hedeflerinize ulaşabilmeniz için SEO Analizi çok önemlidir.

SEO Analizi olmadan, web siteniz ile ilgili hangi işlemleri ne şekilde yapmanız gerektiği hakkında bir fikriniz olmaz ve bu eksiklik, karanlıkta yön bulmaya çalışmak demektir.

Sitenizin analizi tamamlandıktan sonra, eksik olan yönlerine özel çalışmalar yapılarak SEO performansının iyileştirilmesi gerçekleştirilir.

Site içi & dışı SEO

SEO temel olarak 2 alt kategoriye ayrılı: Site içi SEO ve Site dışı SEO.

Site içi SEO, web sitenizde yer alan zengin içerik, site içi çapraz linkler, HTML yapısı, site altyapısının SEO dostu olması, anahtar kelimeler gibi bir çok elementin doğru şekilde kurgulanması ile mükemmel hale gelebilir.

Site dışı SEO ise, temel olarak web siteniz dışında yapılan backlink çalışmaları olarak tanımlanabilir. Bu çalışmaları yaparken dikkat edilmesi gereken nokta, eğer dikkatsiz yapılırsa, sitenize yarardan çok zarar getireceğidir.

Arama Motorlarına Kayıt

Web sitenizin SEO ile ilgili tüm süreçlerini tamamladıktan sonra, yapılacak en önemli iş arama motoru kaydının tamamlanmasıdır.

Bügün internette yapılan aramalarda tek adres sayılabilecek Google başta olmak üzere, her arama motoru için gerekli farklı prosedürler vardır.

Web Sitenizin arama motorları tarafından doğru indexlenebilmesi ve hedef anahtar kelime aramalarında hak ettiği yerlere gelebilmesi için gerekli tüm işlemleri gerçekleştiriyoruz.

SEO Stratejisi

SEO Stratejiniz için aşağıdakiler ile ile kısıtlı kalmamak üzere, her madde için detaylı analiz ve çalışma yapılması gereklidir

  • Anahtar Kelime Analizi
  • Rakip Analizi
  • İçerik Üretimi
  • Sayfa içi SEO Optimizasyonu
  • Sayfa dışı SEO Optimizasyonu
  • Link Oluşturma
  • İçerik Güncelleme

SEO İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

SEO Nedir?

Basitçe, arama motorlarında yapılan aramalarda daha üst sıralarda çıkmak için yapılan dijital iyileştirme çalışmalarına SEO denir.

İstanbul’daki Bağdat caddesini düşünün. Her gün binlerce insanın önünden geçtiği, bu meşhur cadde’de yer alan her dükkan çok değerlidir. Fakat cadde üzerinde yer alan dükkanların sayısı sabit. Eğer bu dükkanlardan birinde markanızı görmek istiyorsanız, maddi-manevi emek vermeniz gerekli. Arama motorlarının ilk sayfaları da böyle. Ne kadar zaman geçse de, ilk sayfadaki sonuç sayısı sabit. Her gün binlerce potansiyel müşterinin satın alma kararı verdiği aramalarda üstlerde çıkabilmek için, maddi-manevi emek vermeniz gerekli.

SEO İçin Makale Nasıl Yazılır?

“Content is the King” yani “İçerik Kraldır” deyişini duymuş olabilirsinizdir. Her ne kadar arama sonuçlarındaki sıralamanızı etkileyen 200’den fazla konu varsa da, her başlık diğerleri kadar önemli olmayabilir. Bazı konu başlıkları diğerlerinden daha önemlidir ve bunların başında metinler ve makaleler vardır. SEO için uygun makale yazmak, göründüğünden zor olabilir. Özgün olması, en az 300, ideali 500 kelimeden fazla uzunluğa sahip olması, H1, H2 ve H3 başlıkları doğru sayılarda içermesi, anahtar kelimelerin doğru sıklıkta ve formatta yer alması ilk akla gelenlerdir.

SEO Neden Önemli?

Hedef kitleniz ve potansiyel müşterileriniz günde ortalama 7-10 kere Google’ı kullanıyor. Neyi, ne zaman, nasıl ve neden kullanacaklarının kararını verirken Google başta arama motorlarına başvuruyor.

İşte bu sebeple, günümüz ticari hayatında arama motorlarında görünür olmak, hayati önem taşır.

SEO Konusunda Yapılması Gerekenler

Bu sorunun kısa veya kolay bir cevabı ne yazık ki yok. Her web sitesinin, farklı hedef anahtar kelimeler için farklı ihtiyaçları olur.

İlk olarak hedeflerin ve mevcut durumun gerçekçi şekilde belirlenmesi ile SEO çalışmalarına başlamak akıllıca olacaktır.

Daha sonra hangi anahtar kelime analizi, rakip analizi ile yapılır. Eş zamanlı olarak sitenin teknik bir denetimi gerçekleştirilerek, anahtar kelimelerden bağımsız olarak sitenin hızı, site haritası, robots dosyası ve diğer bileşenlerin optimize edilmesi gereklidir.

Devam eden süreçte, tespit edilen anahtar kelimeler için içerikler üretilmeye, site içi ve site dışı linkler oluşturulmaya başlanabilir.

SEO Sıralamam Ne Zaman İyileşir?

Arama motoru algoritmaları bir çok başlığa göre sıralamayı oluşturur ve rakipleriniz üst sıralarda olmak için çok emek harcıyor. Sizin hedef kelimelerdeki aramalarda üst sıralara çıkmanız demek, bir rakibinizin yerinden inmesi demek.

Kısaca rekabet zaman alır. Üst sıralara çıkmak kadar, üst sıralarda yerinizi korumakta bir çalışma gerektirir. Sabır tüm bu süreçlerde en önemli silahtır.

SEO için Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru anahtar kelimeler, tüm sürecin yapı taşlarıdır. Öncelikli çalışma yapılacak anahtar kelimeleri seçmek için detaylı bir araştırma ve rakip analizi yapmak gerekli.

Bazen hedef genel anahtar kelimelerdeki yüksek rekabet, bu aramalarda üst sıralarda çıkmayı imkansıza yakın hale getirebilir. Bu gibi durumlarda, birden çok kelime ile arama terimlerine yoğunlaşmak gereklidir.

Örneğin, “krem” araması yerine, “bebekler için cilt kremi” araması, hem doğru müşterileri bulmak için, hem de aramalarda üst sıralara çıkmak için daha doğru olur.

SEO ANALİZİ

Hemen İletişime Geçin

Hemen bizimle iletişime geçin ve sitenizin SEO analizini ücretsiz yapalım!