Instagram Reklam Verme

Sosyal medya hayatımız da artık çok büyük bir rol oynuyor. Sosyal medya çağında yaşıyoruz. Genç yaşlı demeden insanların büyük bir kısmı bu mecraları her gün kullanıyor. Önceden sadece vakit geçirmek için kullandığımız bu mecralardan artık para kazanabiliyoruz ve ya ürünümüzün, işletmemizin tanıtımını yapabiliyoruz. Instagram önceden yaptığımız şeyleri ya da kendimizi paylaştığımız bir uygulama iken şimdi gelişen şartlarla insanların para kazandığı hatta instagramer adında yeni bir meslek yarattığı bir sosyal medya aracıdır. İnstagram reklamcılığı ise daha büyük ve daha çok hedef kitlesine yönelik bir sponsorlu reklam yayınlama yöntemidir.

Instagram Reklam Türleri

İnstagrama isteyen herkes reklam verebiliyor. Bu uğraştırıcı, zorlayıcı ve hatta pahalı bir işlem değildir. İsteyen herkes belirli prosedürleri takip ederek instagrama reklam verebilir. Bunun bütçesine de tamamen siz karar verebiliyorsunuz. İşletmenizin ya da kendinizin tanıtımını yapabilir ve müşteri sayınızı artırabilirsiniz. Instagram reklam türleri adında birkaç tane seçenek vardır. Dilediğinizce hedef kitlenize yönelik ya da kendi isteğinize göre bu türlerden birini seçerek reklamını yapabilirsiniz. İnstagram hem görsel hem de işitsel bir platform olduğu için reklam verme isteği de buna paralel olarak yoğun bir talep oluyor. Bugün instagramın 800 milyon aktif kullanıcısı vardır. Bu da şansınızın çok büyük olduğu bir alandasınız demektir. Bu kadar aktif kullanıcın olduğu bir platformda etkileşimde yüksek bir orandadır. Yani bu mecrada reklam vermek potansiyel müşterilerle dolu bir ortamda ürününüzü tanıtmak demektir. Peki, instagram reklam türleri nelerdir.5 adet verebileceğiniz reklam çeşidi vardır. Bunlar fotoğraf, hikâye, video gösterim, Carousel ve yeni çıkan IGTV reklamlarıdır. Instagram reklam türleri bu şekildedir. Dilediğinizce kitlenize göre veya kendi isteğinize göre bir reklam türünü seçebilir ve reklamınızı verebilirsiniz.

Instagram Reklamların Öne çıkan Özellikleri

Doğru gösterim için reklam çeşitlerini de çoğaltan instagram daha fazla görülme olasılığını artırmak istemiştir. Dünyada olduğu gibi Türkiyede de instagram kullanıcısı çok fazla sayıdadır. Neredeyse her 10 kişiden 7si instagram kullanıcısıdır. Peki, bu reklam türlerinin özellikleri nelerdir? Öncelikle hikâye reklamlarını kullanarak sayfanızda atacağınız bir hikâye ile ana ekranı tamamen kaplayan bir reklamınız olmuş olur. Bu da göze çarpan bir etki yaratır. Bu hikâye ile yukarı kaydırarak kullanıcılar size ya da ürününüze ulaşmış olurlar. Oldukça kolay olan bu işlem pek çok kullanıcının ilgisini çekmektedir.

 2.reklam türü ise fotoğraf reklamlarıdır ki fotoğraf paylaşımı platformun en belirgin özelliğidir. Bu reklam türü en yaygın kullanılan  seçenektir. Güzel bir reklam fotoğrafıyla kullanıcıları etkileyip geri dönüş alabilirsiniz. 3.seçeneğimiz video gösterim reklamlarıdır. İçinde ilk dakikalara reklamınızın en önemli bilgilerini koyarak ilgi çekmeyi başarabilirsiniz. 4.seçeneğimiz IGTV reklamlarıdır bu özellik instagram da yenidir. Bu türü kullanmanın güzelliği 20 dakika uzunluğunda bile videolar koyabildiğiniz bir alandır. Ve son reklam türü ise Carousel reklamlarıdır. Aslında en etkileyici ve etkileşimi çok olan bu reklam türünde hem video hem de reklam fotoğraflarınızı koyabilirsiniz. Böylece iki türden de ilgi çekme işini garantilemiş olursunuz. Reklam türleri ve özellikleri bu şekildedir. Aslında seçenek sayısının birden fazla olması da reklam veren için en uygun türü bulması açısından iyi bir şanstır. Ayrıca İnstagram reklamın bir güzel tarafı da reklam verilerini görebiliyor olmanızdır. Verileri görme talebi ettiğinizde size istatistik raporunuz gönderilir. Ve burada reklamınızın ne kadar kişiye ulaştığı, ne kadar izlendiği, ne kadar beğeni aldığı ve gösterim başına maliyetinizi detaylı bir şekilde görebilirsiniz.