Facebook Reklam Verme

Her ay 2 milyardan fazla kullanıcının eriştiği Facebook platformundan reklam vererek milyarlarca insana ulaşabilirsiniz. Bu platformda her yaştan, her cinsiyetten, her ülkeden ve her kesimden kullanıcılara ulaşmanız mümkün. Üstelik bunun için uzman olmanız gerekmez. Basit bir şekilde kendiniz oluşturacağınız kampanyalar yayınlayarak kolayca okuyabileceğiniz raporlara ulaşabilirsiniz. Hedef kitlenizin türü ne olursa olsun o kitleye Facebook reklam üzerinden ulaşabilirsiniz. Örnek verecek olursak dünya genelinde, facebook’ta küçük bir işletme ile etkileşim halinde olan kişi sayısı 1,6 milyar. Reklam sistemi zamanla diğer platformlara göre daha etkin ve kullanışlı hale gelmiştir. İster küçük bir marka olun ister büyük Facebook üzerinden reklam verebilirsiniz.

Neden Facebook’a Reklam Vermeli

Dünya çapında her gün her kesimden ve her yaştan 2 milyardan fazla kullanıcısı bulunan Facebook küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerinizi büyütmenize yardımcı olacaktır. Facebook’ta gönderilerinizin ilgisini çekecek, beğenecek ve etkileşimde bulunacak insanlarla bağlantı kurar. Reklamlarınızı yaş, cinsiyet, ülke, şehir, eğitim durumu gibi birçok kategoriye göre hedefleyebilirsiniz. Böylece ürününüzü tanıtmak için ayırdığınız bütçeyi doğru bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Ayrıca aldığınız geri dönüşlere göre ürüne ve hizmete hedef kitle belirleme şansınız da var. Facebook aracılığıyla müşterilerinizin isteklerini anlayabilir, onlarla iletişime geçerek satışlarınızı arttırabilirsiniz. Geri dönüşlerden yola çıkarak kendinizi yenileyebilir ve sürekli gelişim halinde olan bir firmaya dönüşebilirsiniz. Ayrıca Facebook reklamda kurulum çok kolay, bir Facebook sayfası oluşturmanız veya var olan Facebook sayfanız üzerinden size reklam verin görevi verilmiş olması yeterli. Sonrasında Facebook reklam araçlarından reklam vermeye başlayabilirsiniz.

Facebook Reklamlarının Öne Çıkan Özellikleri

Facebook şuan kişilerin amaçlarına göre 10 reklam modeli kullanıyor. Her birinin farklı bir özelliği ve amacı bulunmakta. Öncelikle reklam vermekteki amacımızı belirleyerek modelimizi seçerek başlayabiliriz. Modellerimizden kısaca bahsetmek gerekirse:

  • İnternet sitesi tıklamaları: İnternet sitenize akış sağlamak için reklam veriyorsanız bu modelden faydalanabilirsiniz. Gösterilen reklam üzerine tıklandığında ister ana sayfanıza isterseniz de belli bir ürünün yada hizmetin olduğu sayfaya yönlendirme yapabilirsiniz. Birden fazla görsel kullanabilir, görsele göre ürüne yönlendirmede bulunabilirsiniz.
  • İnternet sitesi  dönüşümleri: Satış, üyelik, abonelik gibi dönüşümler için reklam kampanyası oluşturuyorsanız bu modelden faydalanabilirsiniz.
  • Sayfa gönderisi ile etkileşim: Gönderilerinizdeki beğeni, yorum, etkileşim ve paylaşım oranlarını arttırmak istiyorsanız bu modeli kullanabilirsiniz. Gönderi üzerindeki sayfayı beğen butonuyla profilinize daha fazla kişi çekebiliyorsunuz.
  • Sayfa beğenmeleri: Sayfanıza daha fazla abone çekmek istiyorsanız bu reklam modelini seçebilirsiniz. Bu modelle takipçi sayınız ve sayfanızın bilinirliği artacaktır.
  • Uygulama yükleme: E-ticaret sitenizin bir uygulaması mevcutsa bu reklam modeliyle kullanıcılara uygulamanız ile ilgili bilgi verebilirsiniz. Aynı zamanda direk uygulamayı yükleyebilecekleri bir buton görecekler ve uygulamanızı kolaya yükleyebilecekler.
  • Uygulama etkileşimleri: Uygulamanızın daha fazla kullanılmasını sağlamak için bu reklam modelini kullanabilirsiniz. Kullanıcılar tek tıklama ile uygulamanızı kullanmaya başlayabilirler.
  • Yerel bilinirlik: E-ticaret uygulamanızın yanı sıra bir de yerel bir mağazanız bulunuyorsa bu modelle kullanıcıları doğrudan mağazanıza çekebilirsiniz. Bulunduğunuz konumu hedef alarak yakınlarınızda bulunan kullanıcılara reklamlarınızı göstererek mağazanızın ziyaretlerinizi arttırabilirsiniz.
  • Etkinlik yanıtları: Facebook reklam sayesinde düzenlediğiniz etkinliklere katılımları arttırabilirsiniz.
  • Teklifler: Yine E-ticaret siteniz üzerinden kampanya ve fırsatlarınızı duyurarak daha fazla kitlenin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
  • Video görüntülemeleri: Kullanıcıların okumaktan daha çok izlemeye yatkın olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu durumda video içerikleri üretmeye bütçe ayırabilirsiniz. Video içeriklerinizin daha fazla kullanıcıya erişmesi için bu modelden faydalanabilirsiniz. Kullanıcılar mobil cihazlarından video izlerken akışta sizin videonuzu da görecek ve sizinle etkileşime geçecektir.

Gördüğünüz üzere Facebook platformu her amaca ve işletmeye uygun modellerle sizlere en iyi ve en etkin reklamı vermenizi sağlayacaktır.