Düğün Fotoğrafçısı Fiyatları

Düğün Fotoğrafçısı Fiyatları neye göre değişir?

Düğün Fotoğrafçısı Fiyatları, her Düğün Fotoğrafçısına göre değişse de, esas önemli faktör istenen çekim türüdür. Hafta içi bir gün, 1-2 saatlik bir çekim isteyen bir çiftin ödeyeceği rakam ile, Sabah hazırlıklardan başlayıp, gecenin sonuna kadar sürecek fotoğraf ve video çekimi isteyen gözden çıkarttığı rakam birbirinden çok farklı olabilir. 

Her fotoğrafçının talep ettiği fiyatlar farklı olsa da, 1.5-2 saatlik çekimler için başlangıç fiyatları 850-1.000 TL gibidir. Tüm gün Düğün Hikayesi paketleri, Düğün Videosu, akşam çekimleri de istendiği zaman, bu rakamın bir kaç katını gözden çıkartmanız gerekecektir. 

Benzer paketler için fiyatlar neden farklı?

Bunun özetlenemeyecek kadar sebebi olabilir ama başlıca sebepleri aşağıda paylaşmaya çalışacağım.

Tecrübe 

Hiç kuşku yok ki, her düğün fotoğrafçısı için tecrübe çok önemlidir. Zamanı durdurma veya başa alma imkanı olmayan bir çekim türü için, zamanlama her şeydir. İyi niyet ve heves her fotoğrafçıda olabilen meziyetler olsa da, O önemli anları önceden hissedemeyen, örneğin kız alma sırasında 2 saniye gibi kısa bir zaman süren Gelin ve Babasının sarılmasını kaçıran bir fotoğrafçı için o kareyi tekrar yakalamak mümkün olmaz. Nikah sırasında nerede duracağını bilmiyorsa, zaman krizi yaşandığı hallerde süreci yönetemiyorsa eğer, sonuçların Gelin & Damadı mutlu etmesi de çok zorlaşacaktır. 

Kalite

Fotoğraf sanatı, diğer sanat dalları gibi, güzel fotoğrafın tanımı herkese göre farklı olabilir bazen. Fakat söz konusu “an” yakalanması ve teknik olduğu zaman, kalite ve güzel fotoğrafı tanımlamak çok kolay. Herhangi bir fotoğraf eğitimi almamış birisi bile, bir kaç fotoğrafçının portföyünü inceledikten sonra, bazılarının ön plana çıktığını hisseder. Fotoğrafların netliği, renklerin canlılığı, kadrajların orijinalliği ve poz veren çiftlerin doğallığı hemen kendini belli edecektir. 

Güzel fotoğraf çekmek için tecrübe şart olsa da, tek gereksinim bu değildir. Eğer bir kişinin gözü iyiyse, tecrübesi olmasa bile güzel fotoğraflar çekebilir. Tecrübe işin profesyonelliğinin ve sürekliliğinin garantisi gibidir aslında. 

Fotoğrafçıların hedefleri

İşin kalitesi ve Düğün Fotoğrafçısının tecrübesi benzer de olsa, bazen işin içine kişisel planlar girebiliyor. Ofis masrafı, ekipman giderleri, vergi başta olmak üzere her fotoğrafçının belli başlı giderleri var. Her düğünden sonra DVD’lerin hazırlanması, Albümlerin tasarımı, vs de çok zaman alan işler. Yanında 2-3 asistan çalıştıran bir fotoğrafçının çekmesi gereken düğün sayısı ile, tüm süreçleri kendi başına yapan bir fotoğrafçının çekmesi gereken düğün sayısı birbirinden farklı. 

Kullanılan ekipman

Fotoğrafçılığa artan ilgi ile beraber, artık herkesin iyi kötü bir fotoğraf makinesi var. Fakat söz konusu yüksek çözünürlüklerde baskı alınması, düşük ışık koşullarında fotoğraf çekilmesi ve bıçak gibi keskin fotoğraflar ise, kullanılan fotoğraf makinesi ve lensler büyük önem taşır. Fotoğraf bir DSLR makinesi + lens başlangıç fiyatı 1.000-1.500 TL’lere bulunabilirken, bizlerin kullandığı lenslerden sadece bir tanesinin fiyatı bunun 5-6 katı kadar pahalı. Hal böyle olunca iyi bir ekipman seti demek, yüksek bir maliyeti de beraberinde getiriyor. 

Albüm paketi

Albümler de maliyeti etkileyen önemli bir faktör. Albüm boyutu, sayfa sayısı, baskı türü ve kalitesi çok önemli. Anlaşmadan önce mutlaka düğünden sonra size verilecek olan Albümlerin detaylarını not edin, mümkünse örnek albümleri elinize alıp inceleyin. 

Düğün Fotoğrafçısına ne kadar ayırmak lazım?

Tüm bunlardan sonra bizim size önerimiz, tüm harcamalarınızı göz önüne alarak toplam düğün bütçenizi çıkartmanız. Yani Gelinlikten Damatlığa, Düğün Mekanından Saç-Makyaja kadar tüm masraflarınızı toplayın ve çıkan sonuca göre kendinize bir Düğün Fotoğrafçısı bütçesi ayırın. 

O gün içinde yapılacak her türlü hazırlık, her türlü eğlence, Gelinlik, Damatlık ve akla gelen tüm diğer giderler birer harcama. 1 gün sonra hiçbirini bir daha kullanmayacaksınız. Ama Düğün Fotoğrafları bir yatırım. Çünkü zaman geçtikçe sizin için değerleri artacak. Sonuçta tüm ailenizin ve sevdiklerinizin, sadece sizin mutluluğunuz için bir araya geldikleri o özel günden geriye sadece fotoğraf ve videolar kalacak. Her iki tarafın ailesi ve arkadaşları bir daha bu kapsamda hiç bir araya gelmeyecek. O yüzden bu yatırım şansını iyi değerlendirin 🙂