Düğün Davetli Listesi Hazırlama

Düğün olmazsa olmazı – Davetli Listesi

Düğün hazırlıkları aylar öncesinden başlar, bunların çoğu da çok eğlenceli sayılabilir. Gelinlik alışverişi, Düğün Fotoğrafçısı seçimi, Düğün organizasyonunuz ile ilgili detaylar ve diğer süreçler çiftlerin birlikte keyifli vakit geçirdikleri birer sürece dönüşebilir. 

Bu planlamaların içinde en büyük masraf kalemi ise Düğün Mekanıdır ve Düğün yapılacak yeri seçerken, Davetli sayısı hayati önem taşır. 200 kişilik bir düğün ile 600 kişilik bir düğün tabi ki bambaşka birer planlama gerektirir. 

Davetli Listenizin toplam sayısına karar verirken gerçekçi olun

En kritik konulardan bir tanesi, toplam kaç kişilik bir düğün yapılacağıdır. İsim isim yazmadan ve Aileler ile de görüşmeden yaklaşık bir sayı belirlemek kesinlikle mümkün değil. Burada önemli olan, bütçeniz ve nasıl bir düğün istediğinizdir. Unutmayın ki, her ekstra davetli sizin için önemli bir maliyet kalemi olabilir. 

Bazen çok istediğiniz bir düğün mekanı olur ve buranın minimum ve maksimum davetli sayısını öğrenmeniz önemli. Büyük bir otelin, gösterişli balo salonunu tutmak için, minimum 600 davetli limiti varken, açık alan kır düğünü yapmak istediğiniz mekan, maksimum 200 kişiye hizmet veriyor olabilir.

Bütçemize ve istediğimiz konsepte uygun bir kaç alternatif bulduktan sonra, yaklaşık davetli sayısını bulabilmek için isim isim, detaylı bir liste çıkartmalısınız. Akrabalar, yakın arkadaşlar, aile dostlarının isimlerini ve kaç kişi katılacaklarını tahmin etmek ile başlayabilirsiniz. 

Davetli Listenizi nasıl paylaştıracaksınız

Özel durumlar haricinde, %50, %25, %25’lik bir paylaştırmayı önerebilirim. 200 kişilik bir düğünde, Gelin-Damat davetlileri için 100 kişi, Kız tarafı ailesi için 50 kişi, Erkek tarafı ailesi için 50 kişi ideal bir paylaşım olabilir. 

Davetli Listesi planlamasında bir kaç öneri

  • Tanımadığınız, görüşmediğiniz, sizin için önemli olmayan kişileri, örneğin sırf apartman komşunuz olduğu için davet etmeyin.
  • Çocuklar için özel palyanco, vs gibi bir organizasyon planlayın veya çocukları davet etmeyin. (çok yakınlarınızı gücendirmeyi göze alarak)
  • Zaman planlamasını iyi yapın, davetiyenize, LCV’ler için bir telefon ve tarih koyun. Olumlu-Olumsuz geri bildirim yapmayan davetlilerinizi tek tek aramayı unutmayın.
  • Son 24 saatte gelecek değişiklik, iptal, katılım bildirimleri ile kesinlikle siz ilgilenmeyin. Kardeşler, kuzenler varsa Düğün Organizasyon Firması bu işleri sürdürmeli. Zaten yeterince işinizin arasına bir de davetlilerin son dakika değişiklikleri girmesin. 

Yedek Davetli Listesi hazırlayın

Kulağa pek hoş gelmese de, hayat böyle bir şey. Eğer düğün organizasyonunuz için 200 kişilik bir rezervasyon yaptırdıysanız ve LCV’ler sonunda katılım sağlayacağını bildiren misafirlerinizin sayısı 150 ise, Yedek Davetli Listesini devreye sokun. 🙂

Fotoğraf çekiminini organize edin

Düğün bir kere başladıktan sonra, herkes ile fotoğraf çektirmeye vaktiniz olmayabilir. Düğünden önce, hangi davetliler ile özel fotoğraf çekimi istediğinize karar verin. Yakın arkadaşlar, Aile ve varsa diğer akrabaları düğün mekanına erken davet edin ve düğün fotoğrafçısı ile de koordineli olarak özel çekimlerinizi geceye bırakmayın.