Dijital Reklam Ajansı Ne İş Yapar?

Ticaret ve pazarlamanın büyümesi ve rekabetin çoğalması sebebiyle firmaların ürünlerini tanıtma ihtiyaçları doğmuştur. Bu ihtiyaç doğrultusunda da bu tanıtımları yapmak ve markanın bilinirliğini arttırmak amacıyla reklam ajansları ortaya çıkmıştır. Reklam ajansı bilinenin aksine sadece ürün tanıtımı yapmayıp, pazar araştırmaları, sonuç raporlaması, piyasa analizi gibi işlerle de ilgilenir. Yani tanıtım ve pazarlamada baştan sona yer alarak, firmaların satışlarını arttırmaya yönelik çalışmaların birçoğunda yer alırlar.

Dijital reklam ajansları, geleneksel reklam ajanslarından farklı olarak tüketicilerle birebir iletişim halinde olabilirler. Dijital platformlarda müşteri ihtiyaçları çok farklılık göstermektedir. Müşteriler kısa zamanda markaya ısınırken, çok hızlı bir şekilde de soğuyabilirler. Bu nedenle firmaların tanıtım çalışmalarının satışlar üzerindeki etkisi çok büyüktür. Eskiden reklamın iyisi kötüsü olmaz diye bir tabir bunuyordu. Fakat şimdilerde tüketiciler daha bilinçli ve araştırıp öğrenmeye daha yatkınlar. Bu nedenle iyi bir satış hizmeti kaliteli reklam ve tanıtımların yapılmasıyla gerçekleşir.

Dijital ve Klasik Reklam Ajansları Arasında Ne Fark Vardır?

Dijital reklam ajansı ve klasik reklam ajansı genel olarak aynı amaç için çalışırlar. Bu amaç doğrultusunda çalıştıkları firmaların ürünlerini tanıtıp satış hacimlerini arttırmayı ve marka adını kurumsallaştırmayı hedeflerler. Ancak çalışma alanlarının ve iş materyallerinin farklı olmasından kaynaklı aralarında bazı farklılıklar bulunur. Başlangıç aşamasında her iki ajans da markanın hedeflerini ve ihtiyaçlarını firmadan talep eder. Her iki ajans da ön Pazar araştırmalarını yaparak firmanın istekleri doğrultusunda bir reklam ve pazarlama planı hazırlar. Bu ortak noktalar dışında iki ajans arasındaki farklılıklar ise şunlardır:

 • Klasik reklam ajansları ürün tanıtımlarını televizyon, radyo ve basılı yayınlar aracılığıyla yapar. Dijital reklam ajansları ise internet ortamındaki platformlarda yapar.
 • Dijital reklam ajansları, ürünün satışa sunulacağı e-ticaret siteleri gibi çalışma alanlarını firmalara sunar. Klasik reklam ajanslarında böyle bir durum söz konusu değildir.
 • Dijital reklam ajansları potansiyel müşteri e-postalarını raporlayarak tanıtımlarını bu mecrada gerçekleştirebilir. Klasik reklam ajanslarıysa televizyon, radyo, gazete ve dergi gibi aracılarla yapar.
 • Klasik reklam ajanslarının, reklam hazırlama aşamaları oldukça yoğun ve uzun gerçekleşir. Dijital reklam hazırlama süreci daha kısa zamanda gerçekleşir.
 • Klasik reklam ajansları reklamın yayınlanacağı yayın organıyla birebir görüşmeler sağlayarak, pazarlık aşamasına kadar birçok işle ilgilenir. Dijital reklam ajansı bunları dijital ortamda gerçekleştirir.

Dijital Reklam Ajansı Neler Yapar

Dijital reklam ajansı, günümüzde satış ve tanıtım konusunda her aşamada müşterilerine destek vermektedir. E-ticaret sitesinin kurulumu, SEO hizmetleri, web tasarım hizmetleri ve ürün tanıtım gibi geniş bir alanda faaliyet göstermektedirler. Dijital reklam ajanslarının yaptığı işler şunlardır:

 • Dijital reklam ajansı, temel olarak ürün tanıtımı yapar. E-ticaret sitelerinde ürün görsellerinin çekimi ve dizaynı ile ilgili bütün çalışmaları yürütür.
 • Marka bilinirliği arttırmaya yönelik imaj çalışmaları yapar.
 • Marka logosu oluşturma çalışmalarının yanında reklam metinleri ve sloganlar hazırlar.
 • Web sitelerinin kurulumunu ve tasarımını yapar. Müşterinin dikkatini dağıtmayacak ve sayfada uzun süre kalmalarını sağlayacak tüm tasarım ve düzenlemeleri yapar.
 • Sitelerin arama motorlarında üst sıralarda çıkması için SEO çalışmaları gerçekleştirir.
 • Sosyal medya platformlarında marka adını duyurmak için görsel tanıtımlar hazırlarlar.

Zeyn Prodüksiyon, Ankara’da dijital reklam ajansı olarak, bir firmanın ihtiyacı olabilecek tüm tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinde hizmet vermektedir.

Dünyadaki Pazar ağı günümüzde oldukça büyüdü ve daha da büyücektir. Bu geniş kitle de firmaların markalarını duyurmaları ve tanıtmaları gerekir. Birçok alternatif ürünün bulunduğu bu pazarda işletmeler, doğru bir reklam stratejisi yürüterek varlığını sürdürebilir. Her şeyin dijital platformlarda olduğu bu çağda pazarlamalarda dijitalleşmiştir. Bu dijitalleşmeye oranla dijital reklam ajanslarına olan ihtiyaç da artmıştır.